TMO, alımlara başladı

03 Temmuz 2018 / Salı 17:55:05 | EKONOMİ | 1

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yenişehir’in Ödemiş Mahallesinde hububat alımına başladı.

60 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Yenişehir’in Ödemiş Mahallesinde kurulan Toprak Mahsulleri Ofisini (TMO) ziyaret eden Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Yenişehir ve İnegöl’de yapılan 150 bin dönüm buğday ekiminden 60 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

ÖLÇÜMLERE GÖRE FİYAT ÖDENİYOR

Başkan Çelik şöyle konuştu;

“Alımlara başlandı. Burada cihazlar var, cihazlar ölçüp biçiyor, 1. kaliteden yemliğe kadar ne geliyorsa ölçümlere göre fiyat ödeniyor. Yenişehir bölgesinde 80 bin dekar civarında buğday üretimi var. 70 bin dekar da İnegöl’de üretim var.

Toplamda 150 bin dekarı bulabilecek bir buğday üretimi söz konusu. Toprak Mahsulleri Ofisi haricinde özel firmalara da yem veriyorlar.”

İNEGÖL’DE NEDEN KURULMADI?

“ÇKS yaptıran çiftçilerimiz buraya buğday veremiyorlar. ÇKS’sini yaptırmış olan çiftçilerimiz kayıtlara girip buradan sıra alıyor, kuyrukta beklemeyip kendine verilen saatte gelerek buğdayını indiriyor. Çiftçilerimiz zaman zaman ‘İnegöl’de neden kurulmadı?’ diye soruyorlar. Biz ortalama olarak burayı hedef gösteriyoruz.”

İNEGÖL OVASINDA ÇOK FAZLA BUĞDAY OLMUYOR

“Buğday üretimimiz genelde Sungurpaşa, Çavuşköy, Boğazköy bölgelerinde yapılıyor. İnegöl ovasında çok fazla buğday olmuyor. Çiftçilerimize bol kazançlar diliyoruz. Geçen sene toprak mahsulleri ofisi fiyatları açıklamadığından dolayı çalışma imkânı bulamadıydık.

Bugün 2. günü olmasına rağmen bir hareketlilik var. Fiyatlar da belli olduğu için çiftçiler burayı tercih etti. Tüm çalışan arkadaşlara kolaylıklar, çiftçilerimize de bol bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

ALIM PEŞİN PARA İLE

Hububat alımlarının artık peşin parayla yapıldığının altını çizen Çelik, her Çarşamba ödeme yapıldığını da sözlerine ekledi.

  Sıradaki Haber: Ekmeğe zam kapıda!
Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
UZUNSOKAK
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
CEREN
Telefon: