Verilen sözler ne oldu?

09 Temmuz 2018 / Pazartesi 18:20:30 | SİYASET |

AK Parti, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimler için hazırlıklarına başlarken; 2014 yerel seçimlerinde birçok proje vaat eden zamanın İnegöl Belediye başkanı Alinur Aktaş’ın sözlerinin ne kadarını tuttuğunu araştırdık. Vaat ettiği seçim projelerinin birçoğunu hayata geçiren Başkan Aktaş, bu süreçte İnegöl için önemli olan bazı projeleri de askıya aldı. Bir kısmı da görev değişikliği sebebiyle Alper Taban Başkanlığına kaldı.

BELEDİYE SEÇİMİ MESAİSİ BAŞLADI

Yerel seçim mesaisine başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde aday belirleme sürecinde vaatlerin gerçekleşme oranını dikkate alacağı konuşuluyor.

AKTAŞ DÖNEMİNDEN KALAN SÖZLER VAR

2014 yerel seçimlerinde zamanın İnegöl Belediye başkanı Alinur Aktaş, çok sayıda projeyi vaat ederek, halkın karşısına çıktı. Büyükşehir yasası nedeniyle bazı projelere Bursa Büyükşehir Belediyesini de ortak eden Başkan Aktaş’ın, seçim sürecinde verdiği proje vaatlerini ve yapılan çalışmaları araştırdık.

HAFİF RAYLI SİSTEM NE OLDU?

Seçim vaatleri arasında en fazla konuşulan proje hafif raylı sistem projesi oldu. İnegöllülerin merakla beklediği Hafif Raylı Sistem projesinin güzergâhı da belirlenmişti. Ancak proje hayata geçirilmeden askıya alındı ve hayata geçirilemedi.

YER ALTI OTOPARK PROJESİ DE OLMADI

Yıkılan eski Kültür Sarayının yerine yapılacak Meydan ve Yer Altı Otoparkı projesi de hayata geçirilemeyen projeler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra eski çöp depolama alanına yapılacağı duyurulan sosyal tesis ve heli-taksi projesi de yapılamadı.

KONGRE VADİSİ İŞİ DE KALDI

Ayrıca söz verilmesine rağmen hayata geçirilemeyen projeler arasında; Hastane çevresi kentsel tasarım projesi, Kültür Sanat ve Kongre Vadisi Projesi ile Batı Garajı projesi de bulunuyor.

GERÇEKLEŞEN PROJELER

İnegöl Belediyesinin söz verip hayata geçirdiği projeler ise şu şekilde;

 

Eski Devlet Hastanesi alanına Kent Meydanı ve Belediye Hizmet binası projesi, MER-PA ile Köylü Pazarı ve Katlı Otopark, İnegöl Belediyesi Fatma Göztepe Huzurevi ve Aşevi, Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (DOSTUM) projesi, yüzme havuzu, Kent Mezarlığı,

 

Beylik Hanı projesi, eski Alyans Düğün Salonunun bulunduğu alana ikinci katlı otopark projesi, Masal Köyü Parkı, Yeni Hayvan barınağı ve İnegölspor tesisleri. Bu projelerin çoğu tamamlanıp hizmete açılırken; bazılarının ise yapımı sürüyor.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ YAPILACAK

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Gönül Belediyeciliği ve Teşkilatçılığı’na geçileceğini açıkladı.

 

AK Parti, 2004'te AK Parti'yi yerel yönetimlere taşıyan ruh canlandırılacak. O dönemde başlayan ve marka haline gelen "AK Parti belediyeciliği" hizmetler bazında günün koşullarına göre revize edilecek. Vatandaş ile bütünleşmiş ruha geri dönülecek.

SABAH NAMAZI İLE MESAİ BAŞLAYACAK

Belediye başkanlarından sabah namazından gece yatana kadar zamanlarının büyük bölümünü vatandaş ile geçirmeleri istenecek. Başkanlar namazdan sonra esnafı ziyaret edip sabah çayını esnaf ile içip kahvaltısını yapacak. Siyah plaka ve makam arabasının yansıttığı resmiyetten uzak durulacak. Halktan kopuk bir görüntünün oluşmasına asla izin verilmeyecek.

HALK GÜNÜ ÖNEMSENECEK

Başkanlar vatandaşın her zaman ulaşabileceği, sorunlarını dinleyecek mesafede olacak. Bunun için gerekirse haftanın belli günleri halk günü yapılacak. Herkes randevusuz gelip sorunlarını anlatacak. Sorunların çözülmesi için anında talimat verilip, takip edilecek.

VATANDAŞIN İHTİYACI BİLİNECEK

Yardıma ihtiyacı olan, yoksul vatandaşlara özel önem gösterilecek. Başkanlık yaptığı yerde kimin ne durumda olduğunu bilecek ve ona göre hemen yardım edecek.

 Vatandaşın elektrik ve su sıkıntıları, yollardaki çukurların kapatılması gibi sorunlarına önceli verilecek. Hizmetler ile ilgili en küçük bir sıkıntı bile ortaya çıkmayacak. İhale, imar gibi konularda algı operasyonlara neden olunabilecek işlerden uzak durulacak.

  Sıradaki Haber: Törene katılacak 22 devlet başkanı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)