Yargıdan durdurma kararı

10 Haziran 2019 / Pazartesi 12:24:44 | SİYASET |

İYİ Parti, Belediyesi Meclisi´nde gerçekleşen komisyon üyeliği seçimlerinde, İYİ Partili üyelere yer verilmemesini yargıya taşımıştı. Bursa 2.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Nisan ayı meclisinde komisyonların belirlenmesi sırasında İYİ Parti´den hiçbir ismin yer almamasına tepki gösteren İYİ Parti Grup Sözcüsü İsmail Karaman “Bizim yapmış olduğumuz hesaplamalara göre AK Parti grubunun 3, Milliyetçi Hareket Partisi grubunun 1 , İYİ Parti grubunun 1 üye vermesi gerekiyor. Bunun ile ilgili 2014 yılında Danıştay 8. Dairesine 19 Şubat Şubat 2014 tarihinde almış olduğu karara istinaden yine 2014 yılında Denizli´de gerçekleşen ve mahkemeye intikal eden ve yürütme durdurma kararı ile sonuçlanan olay var. Yine Denizli´de 2014 yılında 38 meclis üyeli bir meclisin 5 sandalyesine sahip olan MHP grubunun komisyonlarda yer almaması üzerine açmış olduğu dava lehine sonuçlanmış ve daha sonra tekrar komisyon seçimleri olmuştu. Ben tekrar dava konusu olmaması adına bizimde grubumuzdan bir temsilcimiz olması uygun olacaktır” demişti.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da “Arkadaşlar bizlerde bu konudaki ilgili arkadaşlarımızın hazırladıkları netice sonucunda, bizlerde hak edilen gerçekten o konuda yer alması gereken arkadaşlarımızı için söyleyecek hiçbir şeyimiz yok ama önümüzde getirilen hesaplamalar neticesinde söylüyorum. Daha öncede böyle hesaplamalar yapılmıştı ama yanlış hesap varsa Bağdat´tan döner. Herkes hakkını hukukunu arayacaktır. “ ifadelerini kullanmıştı.

MHP grup sözcüsü Ahmet Genç ise “İsmail başkanımın söylediği bir şey var kanunda uygulanan sistem nispi bir sistem nispi temsil yetkisine dayandırılarak yapılan bir sistem, kendisinin söylediği basit sistem hesaplama yapmak istiyor ama kanun bunu kabul etmiyor. İdare mahkemesinin verdiği karar var evet ama idare mahkemesinin verdiği kararda bağlayıcı değil. “ demişti.

Yargıya başvuran İYİ Parti, kararın yürütmesini durdurdu.

 

 

  Sıradaki Haber: İnegöl’de Binali Yıldırım çalışması
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)