Her sene Mübarek Ramazan ayında aynı manzara. Ramazan ayının son günleri içerisindeyiz, değişen bir şey yok. He" /> Her sene Mübarek Ramazan ayında aynı manzara. Ramazan ayının son günleri içerisindeyiz, değişen bir şey yok. He" /> Her sene Mübarek Ramazan ayında aynı manzara. Ramazan ayının son günleri içerisindeyiz, değişen bir şey yok. He" /> Her sene Mübarek Ramazan ayında aynı manzara. Ramazan ayının son günleri içerisindeyiz, değişen bir şey yok. He">
Talha Bayraktar

İFTAR MAGANDALARI, ALLAH SİZİ AFFETSİN

07 Haziran 2018 / Perşembe 18:56:44 | YAZARLAR | Talha Bayraktar

Her sene Mübarek Ramazan ayında aynı manzara. Ramazan ayının son günleri içerisindeyiz, değişen bir şey yok. Her yıl Ramazan ayında bu konuyu gündeme taşıyorum. Emniyet defalarca uyarıyor. Ama nafile… İftar magandalarından bahsediyorum. Yetmedi bir de torpil tarzı patlayıcılar patlatan çocuklar türedi sokaklarda. Kim satıyor bunları çocuklara?

 

Evimizin çok güzel balkonu var. Yemek yemek için de müsait. İftara misafirim geldiğinde burada ağırlıyorum. Ancak çocuklarım balkonda yemek yemek istemiyor. Sebebi; iftar ezanı ile birlikte havaya ateş eden magandalar…

 

Çocuklar korkuyor, ben kızıyorum. Hatta sesimi yükseltip; “Yapmayın kardeşim, kul hakkına giriyorsunuz” diye seslensem de nafile. Duyan kim, anlayan kim?

 

Diyeceksiniz ki; “Şikâyetçi ol. Emniyet gerekli cezayı versin” Haklısınız da gözükmüyorlar ki… Nerelerden attıkları belli değil. Balkona çıkıp açıktan ateş etme cesaretleri de yok. Pencereden ya da balkondan sadece elini çıkarıyor, saklıyor kendini. Doğruya, iyi bir şey olsa yaptığı, adam gibi çıkar öyle yapar.

 

Yakışıyor mu Mübarek Ramazan’a? Yakışıyor mu mübarek iftar vaktine? Çocukları korkutmaya ne hakkınız var? Üstelik oruçlu insanların ahını hangi cesaretle alıyorsunuz? Bir de ses bombası etkisi yapan patlayıcıları sokak aralarında patlatan çocuklar var. Çocuklar için oluşturduğu tehlikenin yanında, çıkan ses insanları tedirgin ediyor.

 

OKUNAN EZANA SAYGISIZLIK

 

Okunan ezana da büyük bir saygısızlık bu. Çünkü silah sesleri okunan ezanın sesini bastırıyor. Sorsanız çoğu; “ Ezan susmaz, Bayrak inmez” diye slogan atar ama ezanı susturduğunun farkında değil.

 

En acısı da Kul hakkı değil mi bu? En büyük sevapların yazıldığı mübarek iftar vaktinde, nasıl bir günaha girdiğinizin farkında bile değilsiniz. Ve bunu bir marifetmiş gibi her iftar tekrar ediyorsunuz.

 

Bunu yapan oruçlu ise bu daha da üzücü. Çünkü bu hareketi ile son saniyede orucunu zedeliyor.

 

İlçe Emniyet Müdürlüğü, iftar vakti havaya ateş eden vatandaşları uyarmış.Yapılan uyarıda, havaya ateş edenler hakkında para cezası kesilerek adli işlemin yapılacağı açıklanmış.

 

Eyvallah! Allah aşkına, gözünüzü seveyim, ibreti alem için bi tane iftar magandasını yakalayın da gerekli cezayı verin. İnegöl basını da bunu haber yapsın. İftar ve Teravih vaktinde torpil benzeri patlayıcılar patlatan çocuklar konusu da ayrı bir sorun. Bu patlayıcıların satılması yasak değil mi? Nereden temin ediyor çocuklar bunları?

 

Bu konuda bize de sorumluluk düşüyor. Onlar bu magandalığı yapmaktan çekinmiyorlarsa biz de şikayetçi olmaktan çekinmeyelim. Tespit ettiğimiz bir vakıa varsa, 155 polis imdat hattını arayarak şikayetçi olalım.

 

Bu konuya yarın devam edeceğim.

 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)