Ramazan ayı geldi diye çekidüzen verdik kendimize, ne güzel! Ramazan hürmetine namaza başlamışsın, ne g&uu" /> Ramazan ayı geldi diye çekidüzen verdik kendimize, ne güzel! Ramazan hürmetine namaza başlamışsın, ne g&uu" /> Ramazan ayı geldi diye çekidüzen verdik kendimize, ne güzel! Ramazan hürmetine namaza başlamışsın, ne g&uu" /> Ramazan ayı geldi diye çekidüzen verdik kendimize, ne güzel! Ramazan hürmetine namaza başlamışsın, ne g&uu">
Talha Bayraktar

İSLAM SADECE RAMAZAN’DA MI YAŞANIR?

12 Haziran 2018 / Salı 18:00:32 | YAZARLAR | Talha Bayraktar

Ramazan ayı geldi diye çekidüzen verdik kendimize, ne güzel! Ramazan hürmetine namaza başlamışsın, ne güzel!

Ramazan ayındayız diye içkiyi terk etmişsin, ne güzel! Meyhanenin kapısına; Ramazan münasebetiyle kapalıyız” yazmışsın, ne güzel!

Tebrik ederim. Ancak bilesin ki, Müslümanlık ramazan ayından ibaret değildir. Sadece Ramazan ayında mı Müslüman gibi yaşamalıyız?  

Doğrusu şu: Ramazan ayını Peygamber Efendimiz (s.a.v) gibi yaşamalıyız. Ramazan ayından sonra da Efendimizin sünnetlerini örnek alarak yine iyi bir Müslüman olmaya çalışmalıyız.

Efendimiz (s.a.v) günlük namazlarını kılardı, ama Ramazanda bu namazlarına teravih namazlarını da eklerdi.Efendimiz cömertti, ama Ramazan ayında daha cömertti. Efendimiz Dünyalıklardan uzak dururdu ama bu ay Onun itikâf ayı idi.

 Efendimiz sürekli Kuran okur ve Kurân’a göre bir hayat yaşardı ama Ramazanda daha çok Kurân okurdu.

Nitekim Efendimizin vahiy meleği Cebrail (a.s.) ile karşılıklı Kurân okuyup mukabele yaptıkları ay da Ramazandı.

 Hülasa Müslümanlığımız sadece ramazan ayı ile sınırlı olmamalı. Ramazan ayından sonra da İslami hayatımız devam etsin, olur mu?

 RAMAZAN AYINDA VERİLEN 5 HEDİYE

 Cabir bin Abdullah (R.A) anlatıyor; Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu: Ümmetime Ramazan ayında beş şey ihsan edildi. Bunlar daha önceki peygamberlerin ümmetine verilmemişti.

 1- Ramazan ayının ilk gecesi olunca Cenab-ı Hak Ümmetime rahmetiyle bakar. ALLAH kime rahmetiyle bakarsa¸ onu hiçbir zaman azaba çarptırmaz.

 2- Oruç tutanların ağızlarının kokusu ALLAH katında misk kokusundan daha hoştur.

 3- Gece ve gündüz melekler, oruç tutanların bağışlanması için ALLAH’a yalvarırlar. 

4- ALLAH o gün Cennetine emir verir ve şöyle buyurur: Ey Cennet¸ kullarım için hazırlan¸ süslen. Kullarımın, Dünya sıkıntılarından kurtulup, benim huzuruma gelip istirahat etmeleri yaklaştı.

5- Ramazanın son gecesi gelince de¸ ALLAH oruç tutan kullarının hepsini affeder.Ramazan ayının bu güzel ikramlarına ulaşan kullardan oluruz İNŞALLAH!

RAMAZAN AYINDA BİR HEDEFİMİZ VAR MI?           

 Bu güzel ayda kendimize bir hedef koyduk mu? Nasıl bir hedef? Örnek verelim?

 K.Kerim okumayı bilmiyorsam; Ramazan ayı boyunca K.Kerim’i okumayı öğreneceğim, diye bir hedef koyarım kendime.

 Namazlarımı kılmıyorsam ya da eksik kılıyorsam; Ramazan ayında namaza başlamayı, namazımı tam kılmayı  hedef edinirim kendime.

Mübarek Ramazan ayı geldi geçiyor. Ramazan görevini yapıyor en güzel şekilde. Ya biz?  Biz bir kul olarak görevimizi yapıyor muyuz?

Rabbim, Bu mübarek aya hürmet eden ve teslim olan kullarından eylesin! AMİN!

 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
AHU
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
ŞİFA
Telefon: