Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

13 Ocak 2021 / Çarşamba 15:33:44 | YAZARLAR | Turhan Şahin

ALİ DURSUN CİNKARATAŞ: Gazete sahibi, 1933 İnegöl doğumludur. 1950 yılında İnegöl’ün ilk matbaacılarından Yavuz Gürgöze’nin yanında matbaacılığı öğrendi. 1954’te Şirin İnegöl Gazetesi’ni çıkardılar. 1958 yılında Yıldız Matbaasını kurdu. Devraldığı Şirin İnegöl Gazetesini İnegöl’ün Sesi adıyla yayınlamaya başladı. 1960 yılından itibaren de gazetenin adını Bizim İnegöl olarak değiştirdi. Gazeteyi önce haftalık 1980 yılından sonra da günlük olarak çıkardı. TRT’nin,  Tercüman Gazetesinin ve çeşitli Bursa gazetelerinin İnegöl Temsilciliğini yaptı.  Mudanya’da Mudanya’nın Sesi, İznik’te İznik’in Sesi gazetelerini yayınladı. 1975’te çok ortaklı olarak kurulan Doğru Hakimiyet’in ortakları arasında yer aldı. Zamanla ortakların ayrılması nedeni ile 1981’e değin Kemal Terzioğlu ile birlikte gazetenin sahipliğini ve müessese müdürlüğünü yürüttü. Meslekte hizmet süresini doldurup emekliye ayrıldı. Sürekli Basın Kartı sahibidir. 23 Mayıs 2014 tarihinde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Vakfı tarafından Meslekte 50. Yılı Onur Ödülü ile ödüllendirildi. 15 yıla yakın sporcu olarak formasını giydiği İnegöl Yıldızspor takımının kurucu yönetim kurulu üyesidir. Başkanlık da yapmıştır. İnegöl Eski Eserleri Koruma Derneği, Kemalpaşa Mahallesi Kız Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği  gibi derneklerde görev alarak gazetecilik dışında da sosyal hayatta yer almaya çabaladı.

 

KADRİ CİNKARATAŞ: İnegöl Gazeteciler ve Muhabirler Derneği Kurucu Başkanı, gazete İşletmecisi,  çalışanı. 1965 İnegöl doğumludur. İnegöl İshakpaşa İlkokulu, İnegöl Ortaokulu ve İnegöl Ticaret Lisesi mezunudur. Yükseköğrenimini Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yaptı. Aile mesleği olunca çocuk yaştan itibaren gazetecilik ve matbaacılık ile tanıştı babasının çıkardığı Bizim İnegöl Gazetesinin bir çalışanı oldu. 1990 yılına kadar babası ile birlikte devam etti daha sonraları kendisi sürdürdü. Temmuz 1998 tarihine kadar gazetesini çıkarabildi. O tarihten sonra ise bir süre gazete çalışanı olarak sürdürdü hayatını. Kocaeli’de yayın yapan bir gazetede yazı işleri müdürlüğü yaptı. İnegöl Gazeteciler ve Muhabirler Derneği Kurucu Başkanıdır yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır. Şubat 1996 Kongre İnegöl Halkevi Başkanı seçildi. Kasım 1997 Kongre Çağdaş Gazeteciler Derneği Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 1997 yılı DSP İnegöl İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi. 05 Şubat 1998 İnegöl Öğretmenevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu Yöneticidir. 20 Şubat 1997 tarihinde Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından Mansiyon ödülü sahibidir. 2008 yılından itibaren sağlık sorunları sebebiyle mesleğini yapamamaktadır. Hakkı olmasına rağmen gazetecilik yapamadığı için “Sürekli Basın Kartı” sahibi olmayı kabul etmemiştir.  07.02.2009 tarihinde İnegöl Gazeteciler ve Muhabirler Derneği kendisini Onursal Başkan ilan etmiştir. 24 Temmuz Gazeteciler Bayramı nedeniyle 01.08.2009 tarihinde Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından  Şükran Plaketi ile ödüllendirildi. Antalya’da yaşamını sürdürmektedir.

 

İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT:1994-96 yılları İnegöl’de hakim, Yargıtay Başkanı. 23 Mart 1955 Balıkesir-Burhaniye’de doğdu. İzmir Namık Kemal Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1978 yılı mezunudur. Burhaniye’de Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Cirit sırasıyla Hakkari, Araklı, Ahlat Hakimliği, Zile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İnegöl ve Kadıköy Hakimliği ile Üsküdar ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2004 yılında Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi olarak görev yapmış olan Cirit 2011 yılında Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 13. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. 10 Şubat 2014 tarihinde ise Yargıtay Başkanı seçilmiştir.

 

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

Tüm Yorumları Göster (0)