Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

14 Eylül 2021 / Salı 12:42:55 | YAZARLAR | Turhan Şahin

LAKŞE, AHMET HAMDİ: Milletvekili, işadamı. 1883 yılı Bosna Mostar doğumludur, çocukluğu Mostar’da geçti. Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun Bosna-Hersek’i işgali üzerine ailesi ile 1895 yılında İnegöl’e göç ettiler. Rüştiye mezunudur. Balkan Savaşına gönüllü girmiştir. İnegöl’de ziraat ve hayvancılıkla uğraşmıştır. Yenişehir Ovası’nda yarış atı yetiştiriciliği yaptığı bir çiftliği vardır. Ayrıca Merinos ırkı koyunun ülkemizde ilk yetiştiricilerindendir. İnegöl Uludağ Karabel Şirketinin kurucu ortaklarındandır. 23 Nisan 1920’de kurulan ve Ulusal Kurtuluş Savaşımızı yöneten I. TBMM’nin Ertuğrul (Bilecik) Milletvekilidir. Altı ay kadar TBMM’de görev yapmış, Balkan Savaşı sırasında ortaya çıkan hastalığı yeniden nüksetmiş, altı ay izin almış ve Viyana’ya tedaviye gitmiştir. Tedavisi beklenenden uzun sürünce de müstafi kabul edilmiştir. 19 Ekim 1935 tarihinde vefat etti. Burhaniye Mahallesi’nde Ahmetbey  Sokakta adı, Lakşe Sokak’ta da soyadı yaşatılmaktadır. 

 

KÜLCÜ, SELAHATTİN: Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı. İnegöl 1969 doğumludur. İnegöl Ortaokulunu bitirmiş, lise eğitimini yarıda bırakmıştır. Askerlik sonrası hayvancılık ve meyveciliği profesyonel olarak yapmaya başlamıştır. 2004-2009 yılları Deydinler Köyü Muhtarıdır. 2005 yılında Deydinler Köyü Kalkınma ve Sulama Kooperatifini kurdu.  2009 yılında İnegöl Türk Hava Kurumu ve Sportif Havacılık Derneği Kurucu Başkanıdır. 2011 yılı Kongresinde AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 2014 Yerel seçimlerinde AK Parti Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi ve İnegöl Belediye Meclis Üyesi seçildi. Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği’nde iki dönem Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği 10. Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanvekili seçilmişti. Başkanın istifası dolayısıyla 29 Şubat 2016 tarihinde yönetim kurulu içinde yapılan seçimde Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

 

KÜÇÜKFİLİBE, CEMİL: Ressam, 1953 yılı İnegöl doğumludur. İlkokulu Gazipaşa İlkokulu’nda okudu. İnegöl Ortaokulu ve İnegöl Lisesi 1969-70 öğrenim dönemi mezunudur. İnegöl Lisesi öğrencisi olduğu dönemde okul masa tenisi takımının sporcusu idi. 1968 ve 1969 yıllarında iki yıl üst üste okul takımı olarak Bursa Şampiyonu oldular ve Türkiye Şampiyonası Finallerine katıldılar. Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünde iki yıl eğitim görse de sürdürmedi. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yükseköğrenimini sürdürdü. 24.02.1977 tarihinde İnegöl Devrimci Gençlik Derneği Kurucu Yönetim Kurulu üyesidir. Askerlik sonrası girdiği Bursa Oyak Renault’ta emekli olana kadar çalıştı. İlk resim sergisini henüz İnegöl Lisesi öğrencisi iken Cemil Kavukçu ile birlikte Ankara’da açmıştı. İkincisini de 28 Ekim 2008-05 Kasım 2008 tarihlerinde yine Ankara’da açtı. Ressamlığı ile ilgili iki kitabının da kapağını yaptığı arkadaşı Cemil Kavukçu şunları söylüyor “Kozasını sessizce ören, hiçbir iddiası olmayan, sevdiği ve kendini bu yolla ifade edebildiği için resim yapan alçakgönüllü bir sanatçıdır… derin ve içe işleyen öyküler anlattı resimlerinde”. 01 Mart 2014 tarihinde vefat etti.

Kaynakça : 03.09.2016 Kardeşi Hüseyin Küçükfilibe görüşüldü.

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

Tüm Yorumları Göster (0)