Zatına layık şekilde hamdu sena Allah’a, sınırsız salat ve selam yüce Resulullah’a

Zatına layık şekilde hamdu sena Allah’a, sınırsız salat ve selam yüce Resulullah’a

Zatına layık şekilde hamdu sena Allah’a, sınırsız salat ve selam yüce Resulullah’a

Zatına layık şekilde hamdu sena Allah’a, sınırsız salat ve selam yüce Resulullah’a

Ali Yoran
tarikali@gmail.com

SEV KARDEŞİM ..

12 Nisan 2018 / Perşembe 18:24:48 | YAZARLAR | Ali Yoran

Zatına layık şekilde hamdu sena Allah’a, sınırsız salat ve selam yüce Resulullah’a

Dünyada yaklaşık olarak 7 milyara yakın insan yaşıyor. Bunca insan her gün karnını doyuruyor rızkını temin ediyor. Rızkı veren Cenabı Hakk’tır.

Bu her gün böylece devam ediyor ta ki kulun eceli ona gelinceye kadar. Sayılarını hesap edemeyeceğimiz kadar hayvanlar ve bitkiler de var ve hesabını yapmak çok zordur.

Bu Cenabı Hakkın, yarattıklarına sevgisi, lütfu, merhametiyle gerçekleşir.

“Size vermekte olduğu nimetlerinden ötürü Allah’ı sevin, beni de Allah beni sevdiği için seviniz.” HŞ. Buyuran bizim peygamberimiz değil mi?

Sevginin ispatı sevdiğinin ihtiyaçlarını karşılamayı gerektirir. Cenabı Hakk bizi seviyor ve ihtiyaçlarımızı karşılıyor. İnsanoğlunun dinine, milletine kim olduğuna bakmadan onları rızıklandırıyor.

SEVGİNİN İSPATI İTAATTIR.

Annemizi babamızı veya diğer büyüklerimizi seviyorsak onların sözlerini dinlemek onlara tabi olmak durumundayız.

Merhametin kaynağı da sevgidir.

İnsanoğlu ve tüm âlem ikili yaratılmıştır. Maddi-manevi, iyi-kötü, erkek-dişi vb.

Allah Teâlâ, zıtlıkları bir arada tutandır. Bunun en güzel ispatı biziz. Bizim şu bedenimizde iki zıt unsur yani beden ve ruh bir arada tutuluyor.

Ruh insanın özü ve sırrı ilahidir. Ruh bize emanet ve bu emaneti en sevgiliye teslim edeceğiz. Ruhun özünde de sevgiyi görüyoruz. O Yaratıcıyı bilmek, tanımak ve halde önce sevmek gerek

Sevdikten sonra sevgiyi kaybetmemek üzere gayret gerekecek. Ne zamana kadar?  Bu canı teslim edinceye kadar. Sevgiyi korumak ise ancak edep ile mümkündür.

Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günâhlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir." (Âl-i İmrân: 94/31)

BU DİN SEVGİ DİNİDİR

Tövbelerimizin kabulü, sevgi temellidir. Dinimiz sevgili peygamberi merhameti ve rahmetiyle meşhurdur. Onun affediciliği, merhametiyle nice katı kalpleri yumuşattı ve onların hidayetlerine vesile oldu.

Hz. Adem ve Hz. Havva dahi cennette işledikleri hata sonrasında pişmanlıklarını, tevbelerinde, Cenabı Hakk’ın sevgisine mazhar olmuş Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve selemi zikretmişlerdi. Affın özünde sevgi vardır.

Hz. İsa Efendimizin peygamberimiz aleyhisselama olan sevgi ve muhabbeti sebebiyle ahir zamanda ona ümmet olmasına vesile olmuş/olacaktır.

SEVGİ BİR KUVVETTİR

Sevgimizdir bizi birbirimize yaklaştıran, sevgidir aileyi bir arada tutan, sevgidir biz Cenabı Hakk’a yakınlaştıran. O halde biz ayrıştırıcı bir dil kullanarak, ötekileştirerek hele hele iman sahibi olan birinin kalbini kıramayız.

Tasavvuf erbabı bu sebeple kimseleri tekfir etmez. Gönül sevginin evidir. Bu evi tarumar etmek işi dervişin işi değildir.

Sevginin bir kuvvet olduğunu unutmayınız. Neyi, ne kadar çok severseniz o kuvvet tarafından çekilirsiniz. Parayı seviyorsan zenginlere, Rabbimizi seviyorsan onu sevgililerine çekilirsin.

Muhabbetle kalınız..

Tüm Yorumları Göster (0)