9 gününde 10 kişi boğuldu

11 Haziran 2017 / Pazar 16:06:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, artan boğulma olaylarıyla ilgili Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Ağbaba, “Basına yansıyan haberlerden hareketle Haziran ayının ilk 9 gününde 10 kişi boğularak, hayatını kaybetti. Türkiye, önlenebilir ölümlerin en sık yaşandığı ülkelerden biri” dedi.

CHP'li Ağbaba, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her yıl ortalama 400 bine yakın kişinin suda boğulmalar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

 

Suda boğulma olaylarının, trafik ve ev kazalarından sonra en önemli üçüncü kazayla ölüm sebebi olduğunu kaydeden Ağbaba, deniz olmamasına rağmen baraj gölleri, göletler ve nehirlerde boğulma vakalarının doğu ve güneydoğu illerinde de sıklıkla görüldüğünü belirtti.

 

9 GÜNDE YAŞANAN BOĞULMA OLAYLARI

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, araştırma önergesinde, Haziran ayında meydana gelen boğulma olaylarını şöyle sıraladı: 

 

"1 Haziran 2017 tarihinde Bursa'nın İnegöl ilçesinde serinlemek için Boğazköy Barajı bitişiğindeki gölete giren 15 yaşındaki Bünyamin Güzeltaş ile 15 yaşındaki Metin Şener, 2 Haziran 2017 tarihinde Düzce'nin Gölyaka ilçesi Aksu Deresine serinlemek için giren 15 yaşındaki Cihan Kardaş,

4 Haziran 2017 tarihinde Malatya Battalgazi ilçesi Karakaya Barajı'nda intihar etmek için gölete atlayan bir kadını kurtarmak isteyen 42 yaşındaki İsmail Öztürk,  5 Haziran 2017 tarihinde Şalpazarı Çok Programlı Lisesi 9 Sınıf öğrencisi 16 Yaşındaki Veysel Metin Beşikdüzü ilçesi Adacık Mahallesi Öğretmenevi Plajı'nda arkadaşlarıyla serinlemek için girdiği denizde, yine 5 Haziran tarihinde Malatya Yazıhan ilçesi Sinanlı Mahallesi yakınlarındaki Karakaya Baraj göletine düşen  38 yaşındaki Serdal Tosun boğularak hayatını kaybetmiştir.

7 Haziran 2017 tarihinde Isparta Darıderesi Barajı göletinin tasfiye havuzuna giren ortaokul öğrencisi 13 Yaşındaki Yunus Emre Doğan boğulmuş, 12 yaşındaki 2 ortaokul öğrencisi boğulmaktan son anda kurtarılmıştır.

8 Haziran 2017 tarihinde Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde serinlemek için suya giren ve boğulma tehlikesi geçiren arkadaşlarını kurtaran 11 yaşındaki Emin Ünal ile 13 yaşındaki İbrahim Küçükkahraman boğulmuştur. 9 Haziran 2017 tarihinde Muş'un Varto ilçesinde dereye giren 15 Yaşındaki R.Y isimli genç boğularak hayatını kaybetmiştir. Türkiye'de Haziran ayının ilk 9 gününde 10 kişi boğularak hayatını kaybetmiştir"

 

Türkiye'de, suda boğulma vakalarının çoğunluğunun 11-19 yaş grubundaki çocuklarda ve genç erkeklerde görüldüğüne dikkat çeken CHP'li Ağbaba, Türkiye'de her yıl havaların ısınmasıyla beraber artan boğulma olaylarının önüne geçilebilmesi, suda boğulma vakalarının nedenlerinin araştırılıp, bu konuda gerekli tedbirlerin alınması, okul çağındaki öğrencilere zorunlu yüzme dersi verilebilmesiyle ilgili yasal düzenlemelerin yapılabilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı tarafından Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi

 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

SİYASETSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00