Fuarla iş buldular

07 Aralık 2017 / Perşembe 17:59:24

‘İstihdam Seferberliği Buluşması’ adı altında düzenlenen İstihdam Fuarının amacına ulaştığı bildirildi. Fuarın düzenlendiği Kasım ayında işe yerleştirilen kişi sayısının 864 olduğu açıklanırken; işe yerleştirme oranının %100 arttığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanının başlattığı istihdam seferberliğine katkı sağlamak için İnegöl Kaymakamlığı himayesinde İnegöl Belediyesi, İş-Kur ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında İnegöl’de 24-25 Kasım tarihlerinde düzenlenen fuarın değerlendirmesi Kaymakamlıkta gerçekleştirildi.

İSTİHDAMA KATKISI BÜYÜK OLDU

Kaymakam Ali Akça yaptığı açıklamada fuarın başarılı olduğunun altını çizerek, “İş-Kur aracılığıyla işe yerleştirilen arkadaşlarımız ortalama aylık 400 civarında. Fakat fuarın gerçekleştirildiği Kasım ayında İş-Kur’un işe yerleştirdiği sayı 864. Aylık ortalamanın üzerinde. Bu farkın ve ilave istihdamın oluşmasında İstihdam Fuarının katkısı bence bir numara seviyesindedir.”

MODEL BİR ŞEHİRİZ

“Yapılan anketlerde katılımcıların çoğunluğu ‘iş arayanlara yönelik yeterli katılım olmadı’ demiş. Firmalar ise engelli başvurusunun çok az olduğunu belirtti. İnegöl üretim noktasında gerçekten model ekonomik şehir. Bu şehrin ortaya çıkmasında müteşebbislerimizin ve işadamlarınız ve işadamlarımızın oluşturduğu kurumsal yapıların, belediyemizin ve İş-Kur’un katkıları gurur duyulacak seviyede.

Gayretler hepimizin göğsünü kabartacak seviyede. İstihdam Fuarımızı diğer fuarlarımız gibi kurumsal hale getireceğimizi belirtmek istiyorum. Zaten fuar noktasında İnegöl rüştünü ispatlamış bir ilçe” diye konuştu.

İŞ ARAYANLA İŞÇİ ARAYAN BULUŞTU

Fuarla iş arayanla işçi arayan firmaların buluşturulduğunu aktaran İş-Kur Müdürü Ahmet Baştürk, “Ziyaretçi sayısı açısından baktığımızda bin 350 kişinin fuarımızı ziyaret ettiğini görüyoruz. Fuarda yer alan firmalara CV bırakan kişi sayısı da 2 bin 52 adet. Firmaların birebir görüşmesi de bin 515 kişi. Bu fuarın istihdama katkısı ne olur diye baktığımızda yıl ortalamamız aylık 400 civarında işe yerleştirme oranındaydı.”

AYLIK ORTALA 400 İSTİHDAM

“Ekim ayındaki işe yerleştirmemiz 393 fakat Kasım ayındaki işe yerleştirme oranımız 864 oldu. Bu aylık ortalamanın yaklaşık 400 üzerinde. Fuarın direk etkisi dememiz tam olarak söz konusu olmayabilir, başka etkenler de var ama aylık ortalamalara baktığımızda Kasım ayındaki ciddi yükselişte fuarın etkisinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz.”

“Fuarımızın beklenti anketi yapıldı. Katılan firmaların çok mutlu ve memnun kaldıklarını görüyoruz. Üstelik istihdam buluşmasının İnegöl’de daha da geliştirilerek devam etmesini, geleneksel hale getirilmesini arzu ettiklerini görüyoruz” dedi.

FUAR AMACINA ULAŞTI

İTSO Başkanı Metin Anıl ise Fuarın amacına ulaştığını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın Türkiye’deki işsizliğin en aza indirilmesi konusunda bir istihdam seferberliği başlattığı ve bu seferberlikte herkesin elini taşın altına koyması gerekliliğini anlatmıştık. Bu konuyla alakalı İnegöl olarak elimizi taşın altına koyduk ve İnegöl’deki zaten Türkiye ortalamalarının altında olan işsizliği daha aşağılara çekme adına, bir ilçede ilk defa yapılan istihdam fuarının mutluluğunu yaşayarak bu işin içine girdik.”

FUAR DEVAM ETMELİ

“İnegöl; işin, aşın, istihdamın, sanayinin, üretimin, ihracatın yoğun olduğu bir yerleşim yeridir. Biz bu fuarın her yıl geleneksel olarak devam etmesini ve İnegöl’deki işsizliğin daha da aşağılara çekilmesini talep ediyoruz. Her yıl yapılarak geleneksel olmalı. Bu sadece İnegöl ile kalmayıp İnegöl’e yakın yerleşim yerlerinin de harekete geçirilmesiyle renklenmeli, şekillenmeli ve büyümeli. Bu işin içinde Yenişehir, Domaniç, Pazaryeri, Keles, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan olmalı…”

“Merkezi İnegöl’e koyarak yaklaşık 80-100 kilometrelik bir daire içinde kalan tüm yerleşim yerlerini haberdar edilerek bu organizasyona dâhil edilmeli. Daha iyi bir şekilde fuarımızı neticelendireceğimiz kanaatindeyiz. Bu bir başlangıçtır, fevkalade iyi neticeler verdik. Devamının olması için bizim üzerimize düşen ne varsa yapacağımıza söz veriyorum” şeklinde konuştu.

NİTELİKLİ ELEMAN ARANIYOR

Belediye Başkanı Alper Taban da şöyle konuştu; “24-25 Kasım tarihlerinde fuarımızı gerçekleştirdik. Direk olarak arkadaşlarımızın sen şurada işe başla sen burada işe başla diye katkısını düşünemeyiz ama işverenimizle iş gücünü bir araya getirerek onların açık olan pozisyonlarıyla ihtiyacı olan iş gücünü ortada buluşturarak bu katkıyı gerçekleştirmiş oluyoruz.”

Burada sadece bir iş arayan kişinin iş bulmasını gerçekleştirmiş olmuyoruz. Burada 34 tane çok güçlü kurumsal manada çalışan, gelecek vaat eden işletmelerin bir araya geldiği bir istihdam fuarı oldu. Buradan çoklu faydalar gerçekleşti. Bizlere gelen iş talepleri noktasında biz bireylerle oturup konuştuğumuzda şu eksikliği görüyoruz; karşıda bir açık pozisyon var ama kişilerin yeterlilikleri bununla alakalı değil ya da farklı alanlarda farklı meziyetleri var.”

 

“İnegöl’de eksi işsizlikleri konuştuğumuz bir ortamda bunu neden yaptık? Nitelikli personeli bir anlamda buluşturmak istedik bir de iş arayan arkadaşlarımız açık pozisyonları görsünler ve farkına varsınlar istedik. Burada İŞ-KUR Müdürümüz de teknik rakamlara girdiler, başvuru sayısı ve bırakılan CV’ler olarak nitelikli bir fuar oldu. İlk olmasına rağmen bu oranların bu pozisyonda olması bizler adına sevindirici.”

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

GÜNCELSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00