Hemşireler unutulmadı

12 Mayıs 2017 / Cuma 16:39:48

Sağlık-Sen, 12 Mayıs Hemşireler Gününü İnegöl Devlet Hastanesi’nde pasta keserek kutladı.

Sağlık Sen Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydın, sağlık hizmetinin sunulmasında, fedakârlık ve özverileri ile bu kutsal vazifenin yükünü omuzlarında taşıyan hemşirelerin günlerini kutladıklarını söyledi.

ÇALIŞMALARI TAKDİRE ŞAYAN

Hemşirelerin özverili bir şekilde çalıştığını aktaran Aydın, “Yetersiz istihdama rağmen vatandaşlarımızın sağlık hizmeti alması için, ‘Sizin sağlığınız bizim mutluluğumuz’ diyerek hastalarımız için umudun adı olan hemşirelerimizin çalışmaları takdire şayandır. Hemşirelerimiz; gerek ekonomik, gerekse iş yoğunluğu ve iş ortamı kaynaklı sebeplerden dolayı tükenmişlik sınırında hizmet vermektedir.”

“Buna rağmen hizmetlerini aksatmayan ve vatandaşlarımızın sağlık hizmeti alması için fedakarlık yapan hemşirelerimizin sorunları çözülerek iş motivasyonları arttırılmalıdır. Baştan beri talep ettiğimiz, kararlılıkla ekip ettiğimiz yıpranma payının kazanıma dönüşme arifesinde olduğunu bilmek bizleri sevindirmektedir.”

400 BİN HEMŞİREYE İHTİYAÇ VAR

“14 yılda 3 kat artan sağlık hizmeti varken, ne yazık ki istihdam aynı oranda artmamıştır. AB ülkeleri ortalamasına baktığımızda 400 bin hemşireye ihtiyacımız var. Ancak hemşire sayımız 130 binlerde. Özetle ülkemizdeki hemşireler Avrupa ülkelerine göre 4 kat fazla iş yapmakta ve 4 kat fazla hizmet üretmek zorunda kalmaktadır. Yaşanan başka bir sorun ise, uzmanlık dallarından mezun olanların istihdam edilmeyip, bu görevlerin hemşire ve ebelere yüklenmesi ve hemşire-ebe açığının bu şekilde büyümesidir” dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET

Hemşirelerin en önemli sorunlarından birinin şiddet olduğunun altını çizen Aydın, “Şiddetin önlenmesine yönelik şimdiye kadar yapılan çalışmalarda Sağlık-Sen’in vardır. Yapılan çalışmaların şiddeti önlemede yetersiz kaldığı da ortadadır. Yeni ve caydırıcı uygulamalar acilen hayata geçirilmelidir.”

KREŞ ACİLEN TAMAMLANSIN

“Bizim önerimiz; tutuklu yargılama ve şiddet uygulayanın sosyal güvenlik harcamalarının devlet tarafından karşılanmaması ve cebinden ödemesidir. Ayrıca, toplumsal farkındalığın artırılması da şiddeti önleyecek etkenlerden biridir. Kreş konusunda genelge yayınlanmış olmasına rağmen bazı sorunlar yaşanmaktadır. Hastanemiz yöneticiliğince kreş konusunda çalışma yapıldığı belirtilse de bu düzenlemenin acilen tamamlanmasını bekliyoruz.”

“Süt izni ve emziren annelerin nöbet muafiyeti de sendikamızın elde ettiği kazanmalardır. Süt izninden döner sermaye kesintisi yapılmaması için genel merkezimiz hem Sağlık Bakanlığı hem de Maliye Bakanlığı ile görüşmeleri sürüyor. 15 Temmuz gecesinde verilen destansı mücadelede sağlık çalışanlarının payı büyüktür. Canları pahasına görev alan, sağlık hizmetinin her kademesindeki arkadaşlarımızı bir kez daha tebrik ediyor ve kutluyoruz” diye konuştu.

PASTA KESİLDİ

Kutlamalar kapsamında, Sağlık Sen Bursa ve İnegöl Şube yöneticileri İnegöl Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerle pasta kesti. Daha sonra sendika yönetimi tarafından hastanede çalışan hemşirelere kokulu taş ile yapılan gül, kalp ve uğur böceği motifli çiçek dağıtıldı.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

SAĞLIKSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00