Kalp Gününde yürüyüş yaptılar

02 Ekim 2017 / Pazartesi 17:23:51

Kosova Koleji öğrencileri, ülkemizde ve dünyada tüm ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer alan kalp-damar hastalıklarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Cerrah Mahallesi’nde yürüyüş yaptılar.

Kosova Koleji Müdürü Erol Baştürk, yürüyüş sonrası öğrencilere yaptığı konuşmada:

“Kalp-damar hastalıkları tüm dünyada ölüme neden olan ilk etken.Uzun yıllardır değişmeyen bu durum,, teknolojinin gelişmesi ve tıbbın ilerlemesiyle beraber erken teşhis ve tedavinin daha kolay ve mümkün hale gelmesine rağmen aynı şekilde devam ediyor.

Diyabet ve hipertansiyon hastalıklarımız varsa bu tanıyı değiştiremeyiz ama hastalıkları kontrol altına alabiliriz. Takip ve tedavilerimizi düzgün bir şekilde yaparsak hastalığın yaratabileceği komplikasyon yani zararlardan kendimizi koruyabiliriz. Stres birçok hastalıkta olduğu gibi kalp hastalıklarında da risk faktörü. Ortadan kaldırmak mümkün olmaz ancak yönetebilmeyi öğrenebiliriz.

Risk faktörlerinin en başında gelen sigara ise mutlaka çözülmesi gereken ve değişmesi elimizde olan bir risk faktörü. Alışkanlık oluştuktan sonra bırakması zorlaşır. Bu konuda da profesyonel yardım almak gerekebilir.Hareketsiz yaşam da kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen ancak değişmesi elimizde olan risk faktörleri arasında.Saydığımız risk faktörlerinin her biri aslında sağlıklı yaşamın temel taşlarını temsil ediyor. Bu nedenle kalp damar sağlığımızı koruyalım diye hareket ederken aynı zamanda sağlıklı ve uzun yaşamayı da sağlamış oluruz.

HAREKET EDİN, SAĞLIKLI OLUN

Müdür Baştürk: “Hareketsiz yaşam da kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen ancak değişmesi elimizde olan risk faktörleri arasında.Saydığımız risk faktörlerinin her biri aslında sağlıklı yaşamın temel taşlarını temsil ediyor. Bu nedenle kalp damar sağlığımızı koruyalım diye hareket ederken aynı zamanda sağlıklı ve uzun yaşamayı da sağlamış oluruz.” Dedi.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EĞİTİMSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00