Öğrendiler hayatları değişti

15 Nisan 2018 / Pazar 17:46:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği’ kapsamında açılan okuma yazma kurslarında eğitim devam ediyor. Okuma yazma bilmedikleri için hayatın her alanında sıkıntı yaşayan vatandaşlar, ilerleyen yaşlarına rağmen eline kalemini defterini alıp, heyecanla okulun yolunu tutuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan kurslara, vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

 İnegöl genelinde uygulanan eğitim seferberliğine katılan okuma yazma bilmeyen vatandaşlar kurslar sayesinde kısa sürede okuma-yazmayı öğreniyor.

ÇOĞUNLUĞU BAYANLAR OLUŞTURUYOR

Kursa katılan bini aşkın kişiden büyük çoğunluğu bayanlar oluştururken; erkeklerin sayısı az. Daha önce okuma yazma bilmedikleri için bir yere tek başına gidemediklerini ve büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlatan kursiyerler ilerleyen yaşlarına rağmen kurs sayesinde artık okuma ve yazmaya başladıklarını belirterek, mutluluklarını dile getirdi.

ÖĞRENDİLER BELGE ALDILAR

11 Mayıs 2018’de sona erecek kursu başarıyla tamamlayanlara belgeleri törenle verilecek. Kursa gelen kadınlardan kimi torunu kimisi de çocuğuyla katılarak okuma yazma öğreniyor. Kursa katılanların birçoğu ise “Şimdiye kadar okumadığım için çok pişmanım” söylemini dile getiriyor.

68 YAŞINDA OKUMAYI ÖĞRENDİ

Müşerref Muzaffer Samda İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen kursa katılan 68 yaşındaki Kübra Bektaş, “Annem babam olmadığı için bu yaşıma kadar okuyamadım.

Ben okulu çok seviyordum ama kimse ilgilenip okutmadı. Şimdi de okumayı öğrenmek için özeniyorum. İzmir’de okuma yazma bilmediğim için bir defasında kayboldum.”

“O saatten sonra okumayı öğrenmeyi daha fazla istedim. Bu zamana kadar fırsatım olmadı şimdi onlar büyüdüğü için ve devlet de böyle bir imkan tanıdığından okumayı öğreniyorum. Çocukları okuttuk artık sıra bize geldi” diye konuştu.

SURİYELİLER DE ÖĞRENDİ

Suriyeli Fatma Halit ise yaptığı açıklamada;

“Ben buraya okuma ve yazmayı öğrenmeye geldim. Türkçem olmadığı için burada Türkçeyi de öğrenebileceğimi düşündüm. Okuma yazma olmadan hayatın ne kadar zor olduğunu anlatmamama gerek yok” dedi.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00