Suriyeliler okullarda

19 Aralık 2017 / Salı 18:38:46

Bursa, en fazla Suriyeli öğrencinin bulunduğu iller arasında başı çekerken; İnegöl’de okula giden Suriyeli öğrenci sayısı yıllar geçtikçe büyük artış gösterdi. 2015 yılında 759 Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğü İnegöl’de bu sayı 2 yılda %131 artarak, bin 754’e ulaştı.

Suriyeli çocuklar, çatışma ve hava saldırıları yüzünden yarım bıraktıkları veya hiç başlayamadıkları okuma hayallerine, sığındıkları Türkiye’de kavuşuyor. Suriyeli çocukların kente uyum sağlayabilmesinde eğitim öğretimin oldukça önemli olduğu vurgulanıyor.

BİN 754 SURİYELİ ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Genç Gazete olarak yetkililerden elde ettiğimiz bilgilere göre, İnegöl’de şuanda çeşitli okullarda bin 754 Suriyeli öğrenci eğitim görüyor. Savaşla eğitimleri yarım kalan öğrencilerin okullaşma oranında büyük artış olurken; 2015 yılında 759 olan sayı, 2016 yılında bin 212’ye, 2017 yılında ise bin 754’ye arttı. İlçemizde yaşayan Suriyeli öğrenciler istedikleri her okula kayıt yaptırabiliyor.

KISA SÜREDE TÜRKÇE ÖĞRENİYORLAR

Suriye’deki iç savaştan kaçarak ilçemize gelen Suriyeli mülteci sayısı, her geçen gün artarken; Suriyeli çocukların eğitimleri için de özel gayret sarf ediliyor. Suriyeli öğrenciler dil sorunuyla karşılaşsa da küçük yaşlardaki öğrencilerin kısa sürede Türkçe öğrenebildikleri ve daha çabuk derslere adapte oldukları öğrenildi.

RAPOR HAZIRLANDI

Bu arada Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Türkiye’de yaşayan mülteci ve göçmen çocuklar için kapsayıcı bir eğitim modeli öneren, ‘Bir arada yaşamı ve geleceği kapsayıcı eğitimle inşa etmek’ isimli bir rapor hazırladı.

Raporda Suriyeli öğrencilerin entegrasyonu, anadilde eğitimi için birçok öneri sunuldu. Ayrıca raporda Suriyeli mülteci çocuklara ilişkin bazı istatistiklere de yer verildi.

Rapora göre; Suriyeli çocuk öğrencilerin en fazla olduğu iller;  İstanbul, Gaziantep, Bursa, İzmir olurken, Suriyeli mülteci öğrencilerin en az olduğu iller ise, Bartın, Ardahan, Kars, Artvin oldu. 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EĞİTİMSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00