Topraksız çilek üretiyorlar

13 Temmuz 2017 / Perşembe 18:29:05

Edebey Mahallesi’nde topraksız tarımla çilek üretimi yapılmaya başlandı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, topraksız tarımla yapılan üretimin, verimliliğiyle üreticisine kazanç sağladığını söyledi.

Edebey Mahallesi’nde, Fahrettin Erdoğan ve İzzet Acar’ın hayata geçirdiği uygulamayı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren yerinde inceledi.

ÖRNEK OLACAK

İnegöl’de örtü altında topraksız tarım uygulamaları kapsamında çilek yetiştiriciliğinin başladığını aktaran Ekren,

 “Umarım bu atılım İnegöl çiftçisine örnek olup, giderek yaygınlaşacak. Kalite ve rekolte sağlama açısından örtü altı topraksız yetiştirme uygulaması çok önemli. 6 katı civarında ürün elde edilebiliyor.”

TOPRAKSIZ ÜRETİM

“Yatırım maliyeti 160 bin TL civarında olmasına rağmen 3 yıl içerisinde amorti edecektir. Topraksız tarım yönteminde üretilen ürüne suyoluyla tarım ilaçları verilmektedir.

Ürünün besin değerleri otomasyon sistemiyle otomatik olarak sağlanmaktadır. Ürünün tadında da olumlu yönde artış olacaktır.”

“Toprakta yetiştirilen çileğin en sıkıntılı durumu açık alanda yapıldığı için yağış ve farklı iklim etmenlerinden dolayı zarar görmektedir.

Kontrollü örtü altında topraksız üretimde yapıldığında iklimsel etmenlerden minimize etkilenmektedir” dedi.

BİR DÖNÜMDE 6 DÖNÜMLÜK ÜRETİM

Topraksız tarımla çilek üretimi yapan çiftçi Fahrettin Erdoğan ise:

 “Bu çalışmamızı yapmamızın amacı İnegöl’e yeni bir sistem kazandırmak. Bizim amacımız az bir yerden fazla miktarda ürün almak.

Bir dönüm alanda bu çalışmayı başlattık. Bir dönüm alanda 6 dönümlük üretim yapacağız. Yıl boyu ekim yapıp ürün alabiliriz” diye konuştu. 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

GÜNCELSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

ŞAFAK ECZANESİ

Süleymaniye Mahallesi, Park Cd. 68/A, 16400 İnegöl/Bursa

Telefon:+90 713 43 07

Nöbet Saati:

BURCU ECZANESİ

TURGUTALP MAH. MİMAR SİNAN CAD. NO:52 / İNEGÖL

Telefon:02247138993

Nöbet Saati: